wtorek, 1 września 2015

Jak dbać o swoje wnuki

ILU ludzi tyle opini, 
ponieważ często spotykam się ze starodawnymi,a nawet przestarzałymi modelami żywienia dzieci, w większości po prostu utartym błednym myśleniem bez żadnych podstaw medycznych czy  naukowych, postanowiłam troszeczkę sprostować niektóre mity z punktu widzenia mamy dietetyk, nie tylko dla babć, ale też innych mam, tatusiów, opiekunek.
 Błędem jest:
  • podawanie dużych porcji rozcieńczonych zup, także tłustych potraw, ciężkich sosów, smażonych potraw.  
    To, że takie potrawy są bombą kaloryczną ociekającą tłuszczem,
    to pikuś, ale przede wszystkim smażenie jest źródłem szkodliwych związków, powstających w czasie rozgrzewania oleju do wysokiej temperatury.Szczególnie niebezpieczne są częściowo uwodnione oleje roślinne bogate w tłuszcze trans, odkładające się w naczyniach krwionośnych jako szkodliwy cholesterol LDL- co może skutkować w przyszłości np. miażdżycą. Im dłużej smażymy produkty w oleju, tym więcej tłuszczu one wchłaniają. Więc jeżeli już smażyć to szybko i najlepeij beztłuszczowo.
    "Smażenie powoduje, że produkty tracą wiele cennych składników, takich  jak witaminy rozpuszczalne w wodzie: B i C oraz w tłuszczu: A, D, E, K. Podczas smażenia powstają duże ilości wolnych rodników, które działają rakotwórczo, przyspieszają procesy starzenia komórek i powodują  miażdżycę tętnic."

    Jako
    dietetyk zdecydowanie poleca, zamiast smażenia gotowanie, pieczenie, duszenie. Jeśli już koniecznie chcemy coś usmażyć, to należy zwrócić uwagę na pewne zasady, których warto przestrzegać:
    1. Nigdy nie smaż na "starym: wcześniej używanym oleju.
    2. Wybieraj najlepszy olej np. olej ryżowy, kokosowy, palmowy- tu zdania dietetyków są podzielone, masło klarowane, smalec, natomiast oliwa z oliwek- (moim zdaniem do sałatek idealna do smażenia- zdanaia również podzielone) i olej rzepakowy nadają się do krótkiego smażenia.
    3. Do smażenia nie używaj: zwykłego- nie sklarowanego masła, margaryny, oleju słonecznikowego, oleju sojowego  oleju lnianego, oleju kukurydzianego, oleju z orzechów włoskich, oleju z pestek dyni. Idealnie sprawdzą się do sałatek, ale nie do smażenia. (z powodów technologicznych)
    4. Produkty przeznaczone do smażenia powinny mieć temperaturę pokojową, poza oczywiście mięsem i rybami.
    5. Temperatura oleju, w którym smażymy, powinien wynosić ok. 1900 – 2000C.
    6. Po usmażeniu odsączamy produkty na papierowym ręczniku.
     
  • zła organizacja posiłków podawanych dziecku w ciągu dnia - zbyt duża liczba posiłków (powyżej 4-5), częste pojadanie,
  • utrzymywanie karmień nocnych powyżej pierwszego roku życia, (Wiele osób może cię przekonywać, że najlepsze dla dziecka jest jak najdłuższe karmienie piersią. Inni z kolei będą sugerować, że karmienie naturalne warto prowadzić tylko w okresie niemowlęcym, a gdy maluch skończy roczek, mleko mamy można już zastąpić mlecznymi mieszankami. Nie warto przejmować się tymi radami. Sama zauważysz, kiedy jest ten właściwy moment. Jeśli pragniesz dłużej karmić dziecko piersią, nieważne, że nie jest już ono niemowlęciem. Twoje mleko to wciąż pożywny i zdrowy pokarm, który dostarcza przeciwciał, wzmacnia odporność malucha i nie wywołuje alergii. A poza tym, to doskonały „uspokajacz” ułatwiający maluchowi zasypianie. My na razie nie możemy się rozstać ze sobą w nocy i nadal się karmimy, chociaż coraz rzadziej i próbujemy dzielnie się odstawić;)

    • karmienie butelką ze smoczkiem dziecka powyżej 18-24 miesiąca życia, co może skutkować zaburzeniami prawidłowego rozwoju mowy oraz predysponować do wad zgryzu,

    • małe urozmaicenie diety, które może być wynikiem zarówno dziecięcej neofobii (Neofobia:lęk przed nowościami/nieznanymi pokarmami, często charakteryzuje stosunek młodszych dzieci do jedzenia, ) problemów z akceptacją niektórych produktów (często warzyw oraz mięsa), jak i braku czasu, a także tolerancji i cierpliwości rodziców/opiekunów do stopniowego przyzwyczajania dziecka do zróżnicowanego asortymentu produktów,
    • tendencja do podawania potraw o niewłaściwej konsystencji, nadmierne ich rozdrabnianie, przecieranie, miksowanie.
    • niedostosowanie wielkości porcji do wieku i indywidualnego zapotrzebowania dziecka,

    • zbyt duża ilość cukru,którego źródłem może być dosładzanie  potraw i napojów w domu oraz podawane w nadmiarze:
    1. soków i słodzonych napoi, słodyczy
    2. oraz innych dosładzanych sacharozą produktów co przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia i zaparć

    • nadmierne używanie soli, przypraw z glutaminianem sodu i innych szkodliwych dla dziecka
     

Dieta dziecka powinna być:
  • urozmaicona:
– pod względem doboru produktów spożywczych,
  • uregulowana
– pod względem częstości i pory spożywania posiłków,( podobnie jak ze snem, ale nic na siłe)
  • umiarkowana
– z dostosowaną wielkością porcji posiłków /potraw do potrzeb dziecka - zdażają się dzieci, które wolą zjadać kilka mniejszych poisiłków zamiadt 3/4 czy 5ciu konkretnych, ale nie róbmy im kilkunastu posiłków dziennie.
  • z unikaniem
– nadmiaru cukru i soli oraz substancji dodatkowych (np. barwniki, konserwanty) kochani  dziadkowie, słodycze to na prawdę nie jest nic dobrego, nie powinnyt być nagrodą, czy prezentem , kchane mamy, pieczcie i róbcie dzieciom słodkości same, decydujecie wtedy o ilości cukru i o tym co jest w środku)


Zadbaj o to:
  • podawaj posiłki odpowiednie do wieku dziecka,
  • utrzymuj 3-4 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami, pora karmienia dzieci powinna odpowiadać porze posiłków rodzinnych,
  • nie podawaj dziecku przekąsek i słodkich napojów pomiędzy posiłkami,nie zdziwi cię w tedy fakt, że dziecko nagle zaczęło lepiej jeść;)
  • ogranicz czas karmienia do 30-35 minut,niektórzy dziwią się, ze TAK DŁUGO, no cóż, dzieci uczą cierpliwości:)
  • zachęcaj do samodzielnego jedzenia, kochany mężu, wybacz ciągle brudną podłogę i wszystko do okoła, kiedy jemy z Hanią posiłki;)
  • akceptuj zachowania żywieniowe właściwe dla wieku, np.jedzenie rączkami, dotykanie jedzenia, brudzenie się itp.to jest normalne;) Brudne dziecko,. szczęśliwe dziecko:)
  • systematycznie wprowadzaj nowe produkty/ potrawy / posiłki, nie zamykajcie się i nie zniechęcajcie kiedy dziecko po raz 10siąty nie chce czegoś spróbować za 11nastym arzem się uda;)
  • staraj się nie rozpraszać dziecka, nie zabawiaj go nadmiernie
  • Podstawową technologią przygotowania potraw dla dziecka tak czy siak powinno być gotowanie.
  •  Jeśli dziecko jest niejadkiem posiłek zaczynamy od potrawy mięsno – jarzynowej, żeby pobudzić apetyt.  

Źródło:Poradnik żywienie dzieka w wieku od 1 do 3 roku życia
  Praktyczne zastosowanie Norm Żywienia opracowanych przez Grupę Ekspertów w 2012*
*Normy żywienia zdrowych dzieci w 1–3. roku życia – stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów.
Standardy Medyczne Pediatria, 2012, T9.
*parenting.pl
*zdrowienatura24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate