czwartek, 22 października 2015

Produkty, których nie powinno się łączyć… Jak je połączyć, żeby wyszło zdrowo.




Produkty, których nie powinno się łączyć… Jak je połączyć, żeby wyszło zdrowo.


1. Herbata z cytryną
Otóż w listkach herbaty znajduję się glin, który po zaparzeniu listków unieaktywnia się i nie wchłania do naszego organizmu, ale... W połączeniu z cytryną, taki napar może być szkodliwy, ponieważ tworzy się cytrynian glinu, a ten już jest łatwo wchłaniany, przez nasz organizm, może prowadzić m.in., do choroby Alzheimera. Można połączyć herbatę z cytryna, ale herbata nie może być gorąca

2. Herbata z ciastem drożdżowym
Zawarte w herbacie garbniki ograniczają wchłanianie witaminy B1, która znajduje się w cieście drożdżowym. Witamina B1 korzystnie wpływa na układ nerwowy. Zaleca się picie słabszych naparów.

3. Pomidor z ogórkiem
Zielony ogórek zawiera enzym (askorbinaza), który utlenia zawartą w pomidorze witaminę C (wzmacnia odporność). To samo dzieje się w połączeniu ogórka z: papryką, cebulą, cykorią, natką pietruszki czy sałatą. Ale kiedy zakwasimy środowisko (np. kwaśnym sosem) enzym unieaktywnia się i wtedy połączenia takie są w porządku.

4. Pomidor z twarogiem
Pomidor zawiera silne działające kwasy. Kiedy połączymy go z białym serem, to zawarty w nim wapń wejdzie w reakcje z tymi kwasami i wytworzą się nierozpuszczalne kryształki. Odkładają się one w stawach, blokują je a także przysparzają bólu podczas poruszania się. Oczywiście, nie musimy obawiać się tej przykrej dolegliwości po zjedzeniu jednej czy kilku porcji pomidora z serem. Ale stosowanie takie diety przez kilka tygodni może już być zagrożeniem.


5. Kawa i herbata z nabiałem
Zawarty w kawie i herbacie kwas szczawiowy łączy się z wapniem znajdującym się w twarożku, jogurcie i serze żółtym. W ten sposób tworzą się szczawiany, które odkładają się w postaci kamieni w drogach moczowych. Natomiast wapń nie może być wykorzystany przez organizm, gdyż zostaje związany. Do nabiału pijmy herbaty ziołowe, soki. Jeśli pijemy herbatę czy kawę, to z mlekiem. Kwas szczawiowy zwiąże wapń z mleka, a wapń z sera zostanie wchłonięty przez organizm.

6. Warzywa kapustne z rybami
Ryby morskie jak i owoce morze są źródłem jodu. Nie należy łączyć ich z warzywami kapustnymi (m.in. kalafior, brokuł, kapusta, brukselka), ponieważ wiążą jod i uniemożliwiają jego wchłanianie. Ryby jedzmy z sałatą lub żeby zneutralizować goitrogeny( związki wiążące jod), należy gotować warzywa, nie przykrywając garnka przez pierwszych kilka minut..

7. Olej słonecznikowy, kukurydziany z rybami
Korzystne działanie kwasów omega-3 mogą zaburzyć kwasy omega-6, których najwięcej znajduje się w oleju słonecznikowym i kukurydzianym. Kwasy omega-6: wzmacniają układ nerwowy, odżywiają skórę, włosy i paznokcie. Jednak podczas smażenia mogą zredukować działanie omega-3. Ryby pieczmy w folii, grillujmy lub gotujmy - takie są najzdrowsze i idealne dla odchudzających się.

8. Mięso z czerwonym winem
Zawarte w winie garbniki uniemożliwiają dobre wchłonięcie żelaza, które znajduje się w mięsie (szczególnie w wieprzowinie, wołowinie, dziczyźnie czy wątróbce). Zatem zadbajmy, aby napoje takie, jak wino, herbata i kawa pić jakiś czas po posiłku (mięsnym). Nigdy w trakcie!

9. Ziemniaki z masłem.
Ziemniaki są niskokaloryczne. Dwa duże ugotowane kartofle dostarczają zaledwie 100 kcal. Łyżeczka masła natomiast to tylko 60 kcal. Oba produkty nie są, więc bombą kaloryczną. Zjadane oddzielnie są wręcz godne polecenia. Ale zjadane łącznie – niestety, tuczą! Dlaczego tak się dzieje? Ziemniaki są dobrym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po zjedzeniu kartofli gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi. By go obniżyć, trzustka produkuje duże ilości insuliny. Działa ona nie tylko na poziom glukozy. Jest także odpowiedzialna za pracę komórek tłuszczowych. Mobilizuje je do zaopatrywania się w zapasową energię. Tłuszcze z pokarmu magazynowane są wówczas nieomal w całości. Właśnie, dlatego połączenie łatwo przyswajalnych węglowodanów z tłuszczem stanowi zagrożenie dla figury. Wystrzegajmy się, zatem dodatku masła, oleju, oliwy itp. do owoców, cukru, białej mąki i niektórych warzyw (marchew, ziemniaki, buraki).

10. Kiwi, nago, papaja, ananas i żelatyna.
Tu już względy estetyczne galareta nie stężeje ze względu na obecność substancji chemicznych.

11. Grzyby i alkohol.
Popijanie grzybów alkoholem może prowadzić do ciężkich dolegliwości trawiennych. Alkohol ścina specyficzne białko grzybów, tak, że staje się ono niestrawne. Najbardziej niebezpieczne jest spożycie alkoholu z czernidlakiem pospolitym. Ten gatunek grzybów zawiera koparnynę, która zatrzymuje utlenianie alkoholu etylowego na etapie aldehydu. Picie alkoholu, nawet do trzech dni po zjedzeniu tych grzybów, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

12. Ciasto drożdżowe i czosnek.
Czosnek zabija grzyby i bakterie, dodanie go do ciasta np. na pieczywo czosnkowe sprawi, że ciasto nie urośnie.

13. Ser z mięsem

Ser zawiera fosfor, który ogranicza wchłanianie cynku z mięsa. Poza tym, zarówno sery jak i mięsa obfitują w tłuszcze nasycone, które spożywane w nadmiarze szkodzą zdrowiu.


14. Kawa z mlekiem
Zawarte w kawie kwasy reagują na białko mleka utrudniając trawienie. Po wypiciu kubka kawy z mlekiem spożyte pokarmy zalegają w żołądku. Kawę pijmy w odstępie kilku godzin od posiłku.

15. Jajka z ziemniakami
 Ziemniaki zawierają szczawiany, które utrudniają łączenie się z wapniem i żelazem zawartymi w jajkach. Niedobór wapnia grozi osłabieniem kości, a niedobór żelaza prowadzi do anemii. Jednak wszystko z umiarem, dieta dobrze zbilansowana nie powinna doprowadzać do anemii, czy osłabienia kości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate