piątek, 15 maja 2015

Olej palmowy zły czy dobry?

Olej palmowy ma dużą zawartości beta-karotenu - substancji mającej działanie antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływającej na funkcjonowanie wzroku i systemu immunologicznego. Produkt jest także dość bogatym źródłem witaminy E, czyli jednego z najsilniejszych antyutleniaczy neutralizującego wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu, Warto pamiętać, że wszystkie tłuszcze (w tym również nasycone), dostarczają organizmowi skoncentrowanej formy energii. Odgrywają również trudną do przecenienia rolę w transportowaniu rozpuszczalnych w nich witamin: A, D, E i K. Kwas palmitynowy reguluje wydzielanie hormonów, a mirystynowy poprawia odporność.niby fajnie, ale...

niestety, żeby nie było tak kolorowo olej palmowy zawiera też stosunkowo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu szkodliwego dla zdrowia cholesterolu LDL. W składzie oleju palmowego znajduje się około 50 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych (palmitynowego, stearynowego, laurynowego i mirystynowego).
Do tego dodam, że po rafinacji olej palmowy zmienia barwę na białą lub żółtą i podczas obróbki termicznej pozbawiony jest swoich walorów zdrowotnych.

Olej palmowy możemy znaleźć niemalże w każdym produkcie, a to dlatego między innymi, że jest tani, oczywiście są tańsze i droższe wersje i jeśli już mamy wybierać to jednam mimo wszystko cena wyższa da nam większą gwarancję, że skład będzie lepszy. Inne oleje są albo droższe albo ich przetwarzanie nastręczało by wielu problemów, dlatego też olej palmowy tak powszechnie zdominował rynek chociażby  cukierniczy.
  Ze strony rafinaji-, dzieki temu można go dłużej przechowywać i łatwiej magazynować (spadną koszta, spadanie cena samego oleju więc będzie tańszy), a więc i producencie chętniej będą go wykorzystywać. LOGICZNE.
To wcale nie oznacza, że producenci aspekt zdrowotny mają gdzieś. Ostatnimi laty panuje trend na zdrowy styl życia (i odżywiania) i producenci często „ścigają” się o to czyj produkt jest bardziej zdrowy, lub : mniej niezdrowy :).
 Gdzie go możemy znaleźć? (najczęściej w produktach, które są przeznaczone do dłuższego przechowywania):
  • w mrożonkach,
  • gotowych zupach instant,
  • mleku w proszku, (COŚ CO MNIE OSOBIŚCIE OBRUSZYŁO NA CO SKARŻĄ SIĘ MAMY KARMIĄCE BUTLĄ, TAKŻE W MLEKACH DLA MALUCHÓW I TO NA 3 CIM MIEJSCU W SKŁADZIE, CZYLI W DOŚĆ DUŻEJ ILOŚCI)
  • margarynach,
  • płatkach śniadaniowych,
  • produktach zbożowych np.: tortille
  • słodyczach: batonikach, ciasteczkach, ciastkach, herbatnikach, czekoladach, lodach,
  • pizzach, 
  • chipsach, 
  • serach
  •   itp.

Jak stwierdziła słusznie jedna z internautek

"Jednak wszystko ma swoje granice, batonik musi zawierać tłuszcz i jaki on by nie był (ten tłuszcz), w nadmiarze nie będzie dla nas zdrowy.
 Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko, a oburzanie się na obecność oleju palmowego w słodyczach i produktach cukierniczych to tak jak by być zdziwionym, że w oceanie jest woda." NIKT NAM NIE KAŻE ICH KUPOWAĆ:)

Moje zdanie jest takie jak zawsze wszystko ale z umiarem, a najlepiej w miarę możliwości przygotowywać wszystko samemu, na świeżo wtedy mamy pewność co jest w środku bez zbędnej chemii, czy zastanawiania się nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Obrazek ze strony onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate