wtorek, 15 marca 2016

Przyczyny niepohamowanego apetytu w trakcie odchudzania i nie tylko.

Częstym problemem osób będących na diecie redukcyjnej są napady jedzenia, określane jako hiperfagia, czyli nadmierne łaknienie. Jeśli "też tak" masz nie przejmuj się, witaj w gronie ok 30% osób zmagających się z tym Problemem, w tym poście dowiecie się jakie są najczęstsze przyczyny napadów jedzenia, a w kolejnym znajdziecie kilka porad jak sobie z nimi radzić.
  1. Zbyt długie przerwy między posiłkami
    Pamiętaj, że odkładając posiłek w czasie narażasz się na "wilczy apetyt". ilość zjedzonego wówczas pokarmu znacznie przekroczy twoją standardową porcję. Pamiętasz jak opowiadałam, co się dzieje, kiedy nie dostarczamy posiłków o odpowiedniej porze, jak organizm reaguje? zaczyna odkładać "na zapas" a co a właśnie tkankę tłuszczową! Nie opuszczaj posiłków.
  2. Wysoki indeks glikemiczny i mała ilość błonnika pokarmowego
    produkty o wysokim IG prowadzą do szybkiego wzrostu glukozy i szybkiego wyrzutu insuliny, dlatego szybko czujemy sytość, ale równie szybko po spadku glukozy, którą obniżył wyrzut insuliny czujemy głód.  Produkty bogate w błonnik pokarmowy, który przez obniżenie w produkcie Indeksu Glikemicznego przeciwdziała wahaniom glikemii w organizmie. Niskie IG i błonnik pozwalają niwelować napady objadania się, niskie IG wskazane jest w leczeniu i profilaktyce wielu chorób m/in. cukrzycy.
  3. Nadmierny wysiłek fizyczny i hipoglikemia 
Wysiłek fizyczny wyzwala w naszym organizmie wydzielanie wielu hormonów - m.in. serotoninę, której niedobór jest przyczyną otyłości. Uwalniana adrenalina równie skutecznie hamuje nasz apetyt. Podczas ćwiczeń, naturalnie podnosi się także temperatura ciała, co sprawia, że ośrodek termoregulacji stopuje nasze zapotrzebowanie na pożywienie. Dlaczego więc tak często, po intensywnych ćwiczeniach, mamy ochotę na obfity posiłek?
Kiedy intensywnie ćwiczymy, możemy doprowadzać do stanów niedocukrzenia, ponieważ spalamy nie tłuszcz, a glikogen. Idealnie byłoby tak dopasować intensywność ćwiczeń, by zwiększyć poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi.
. Przed ćwiczeniami, na 2 - 4 godziny dobrze jest zjeść posiłek obfitujący w węglowodany złożone, np. warzywa, ciemne pieczywo, płatki zbożowe. Po ćwiczeniach również postawmy na jakość, nie na ilość: uzupełnijmy zapasy białka i glikogenu. Sięgnijmy po nabiał, jajka czy chude mięso - na produkty z wysokim IG sięgnijmy najlepiej od razu po wysiłku.

        4.Eliminacja niektórych składników pokarmowych

            5. Zbyt restrykcyjna dieta
     Nie przesadzajmy z dietami! Warto pamiętać, że zbyt restrykcyjne diety odchudzające, na przykład takie, które są w ogóle pozbawione niektórych składników, nie są dobre, bo organizm będzie się ich domagał. Wszystkie składniki są potrzebny i należy je spożywać, tyle że w odpowiednich proporcjach. Odchudzasz się pamiętaj- trzeba to robić stopniowo.

           6. Zmiany w gospodarce hormonalnej
    Niekiedy jednak nadmierny apetyt może być wynikiem pewnych schorzeń, na przykład nadczynności tarczycy albo cukrzycy. Jeżeli łaknienie pozostaje dużo pomimo dobrej diety i stosowania wspominanych suplementów diety, to warto skonsultować się z lekarzem.

           7.Zaburzenia mechanizmu samoregulacji.

    zaburzenia mechanizmów kontroli i samoregulacji, wrażliwość na bodźce zewnętrzne, stosowanie nieadekwatnych sposobów radzenia sobie ze stresem, trudności we wglądzie we własne uczucia, cechy osobowości, takie jak neurotyzm i ekstrawersja, oraz trudności w radzeniu sobie z emocjami. W poszukiwaniu przyczyn nadmiernej podaży energii i stosowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych warto nieraz próbować dotrzeć do ukrytych psychologicznych mechanizmów danej jednostki, mających nierzadko kardynalne znaczenie w etiopatogenezie otyłości

           8. Jedzenie pod wpływem emocji i zmiany nastroju
         
     9.  Nieodpowiednia motywacja

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Translate