czwartek, 17 marca 2016

Jak poskromić podjadanie?




O tyle o ile dorośli są w stanie się kontrolować z dziećmi bywa różnie. Często złe nawyki pielęgnowane na początku w przyszłości mogą prowadzić do nadwagi a nawet otyłości, jesteś w tym momencie ze swoim dzieckiem? zaczynasz szukać? chcesz pomóc maluchowi? Brawo rodzicu!



  • Najważniejsze to uregulowanie pór posiłków dla dziecka.
  • Jeśli dziecko czuje się ciągle głodne, dorzuć mu zamiast trzech ,pięć regularnych posiłków.
  • ostępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny (brzmi znajomo, tak ty ty też powinieneś dawać dziecku przykład!) Częściej ale mniej, nie rozpycjacie żołądka dużą ilością pokarmu. 
  • zamiast kupowania pączków do szkoły, dawania pieniędzy na batoniki, zrób dziecku porządne śniadanie i posiłki do szkoły, mogą to być kanapki, oczywiście jak najbardziej pełnowartościowe z ciemnym pieczywem razowym, masłem, szynką, serem, czy z czym dziecko lubi, unikaj nutelli, kupnych dżemów itp. nie oszukuj się, że przecież nutella to kakao  i orzechy, lepiej zrób ja sam! Przepis znajdziesz TU . Dorzuć do małej paczuszki garść orzechów do pochrupania, owoce, jogurt naturalny do owoców, zrób sałatkę z ulubionych warzyw, możesz dorzucić jajko, kurczaka, to co posmakuje smykowi. Propozycji jest wiele, wystarczą chęci, masz problem ze znalezieniem pomysłów? Napisz, razem coś wymyślimy:)

  • Twoje dziecko lubi coś pochrupać  przed komputerem lub telewizorem? z pewnością chipsy, paluszki? albo coś słodkiego, a może zamiast takich przekąsek postawicie na orzechy, suszone owoce, i warzywa krojone w słupki z dipem np. czosnkowym, a może chcesz przygotować chipsy z warzyw lub frytki? Śmiało, jedna z propozycji TU  Co mówią specjaliści specjaliści od odżywiania z Loma Linda University w Kalifornii przekonują, że dodanie połowy awokado do posiłku, np. obiadu, sprawia, że przez trzy godziny jesteśmy syci i nie sięgamy po przekąski.  ! Awokado sprawia, że posiłek jest bardzie kaloryczny (pół owocu zawiera 150 kcal) i zawiera więcej węglowodanów, ale nie podnosi poziomu glukozy we krwi. A właśnie wahania cukru powodują nagłe uczucie głodu.
  • Spróbujcie wypełnić uczucie pustki w żołądku wodą, woda świetnie podkręca metabolizm i daje uczucie sytości. Dorzućcie do niej mrożone lub świeże owoce, cytrynę, miętę, imbir lub odrobinę miodu. 
  • Ze słodyczy i cukru rezygnujcie powoli. Słodźcie coraz mniej, zamieńcie cukier miodem aż może w końcu posmakujecie w gorzkiej herbacie, lub z niewielką ilością miodu. Pozwólcie sobie od czasu do czasu an małe łakomstwo. Słodycze nigdy nie powinny być ani kara ani nagrodą, wyznaczając dziecku cukierki jako nagrodę, dajecie mu mylne sygnały, ze to jest najważniejsza rzecz w jego życiu, może spróbujcie innej metody, zapytajcie dziecko co zmotywowałoby go do lepszych ocen w szkole, może będzie to nowy rower, rolki, czy ulubiona gra, wyznaczcie krótkoterminowe nagrody np. będzie mógł wybrać ulubione czasopismo, książkę, którą chętnie mu zrobicie, może przygotujecie mu ulubiony zdrowy deser? pójdziecie razem na basen, spacer, kręgle? Pamiętając o normie  3 łyżeczki cukru w przypadku dzieci nie tylko tego którym słodzimy, ale ten który zjadamy z różnego rodzaju przekąskami  (!)


    STRASZAKI:
-puszka coca-coli – 35 g, czyli 7 łyżeczek
-batonik muesli – 9,2 g, czyli 2 łyżeczki
-mały jogurt truskawkowy – 21,5 g, czyli ponad 4 łyżeczki
-tabliczka czekolady mlecznej z orzechami – 46,5 g, czyli ponad 9 łyżeczek
-tabliczka gorzkiej czekolady 90% - 11 g, czyli 2 łyżeczki
-szklanka mleka migdałowego – 6 g cukru, czyli ponad łyżeczka

  • Przestańcie magazynować słodycze w szafkach. Sami dawajcie dzieciom przykład.
  •  Magazynujcie owoce;)
  • Wyróbcie sobie nawyk czytania etykiet lub skorzystajcie z różnego rodzaju aplikacji np. Zdrowe Zakupy
  • Planujcie zakupy i posiłki, przygotowujcie je wcześniej i kiedy nadchodzi pora posiłku op, macie gotowy:)
  • Załóżcie dziecku dzienniczek żywieniowy, niech zapisuje co zjadł, nie karćcie go jeżeli zjadł chipsa, którym poczęstował go kolega, wytłumaczcie dlaczego nie powinien tego jeść, uczcie asertywności i nagradzajcie dobry dzień uśmiechem i trzymaniem kciuków;) jeżeli dziecko wie, ze musi wypisać to co zjadło, jest mu łatwiej się kontrolować
  • Częste mycie zębów, np., po każdym posiłku, ułatwi nam wytrzymanie w niepodjadaniu. 
  • Więcej surowych warzyw, mniej gotowanych, chrupanie, gryzienie, rzucie pobudza ośrodek sytości.
  • dajcie sobie czas po posiłku- ośrodek sytości zaczyna działać po ok 20 minutach od rozpoczęcia posiłku, jeśli jesz szybko, poczekaj zanim sięgniesz po kolejną przekąskę. 
  • Pamiętajcie o produktach bogatych w błonnik, który daje nam uczucie sytości. 
  • Gdy nie będziesz mógł opanować pokusy na słodycze, wybierz gorzką czekoladę, (jak wybrać najlepsza? Sprawdź). sezamki, suszone owoce czy chałwę. oczywiście sprawdźcie najpierw skład;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate