wtorek, 17 listopada 2015

Jak wybrać dobry ketchup?

Patrząc na zalecenia zdrowego odżywiania, które mówią, aby ograniczać spożycie produktów przetworzonych (i słusznie) możnaby dojsć do wniosku, że ketchup, przecier pomidorowy, też powinien zostać wykluczony, ale.... koncentraty pomidorowe czy inne przetworzone produkty z pomidorów paradoksalnie mają więcej likopenu niż świeże pomidory. 
Cóż to takiego ten likopen? To przeciwutleniacz, który zmniejsza ryzyko zawału serca, rozoju nowotworów, m.in. szyjki macicy i raka prostaty. 
 Zatem spożywanie soków czy przecierów z pomidorów jest jak najbardziej zasadne i korzystne dla zdrowia. 

Znając recepturę klasycznego ketchupu, z łatwością poradzicie sobie w sklepie z wyborem tego najlepszego. 
 Receptura klasycznego ketchupu jest następująca:
  • Koncentrat pomidorowy
  • Cukier
  • Ocet
  • Sól kuchenna
  • Ziele angielskie
  • Goździki
  • Cebula
  • Inne przyprawy naturalne
 



  Wertujac sklepowe pułki i własną lodówkę doszukałam się dwóch ketchupów o dziwo tych, które najbardziej lubię, które nadają się do spożycia jest to ketchup dla dzieci Pudliszki (Pamiętajcie jednak, że dzieciom do 4 roku życia nie należy podawać potraw i produktów zbyt ostrych, do których należą ketchupy, majonezy, marynat octowe, musztardy, też odpadają) i ketchup Heinz. czytałam też o Ketchupie Viands 400 g pomidorów na 100 g produktu, ale niestety nie znalazłam go w lokalnych sklepach, kupić go mozna albo przez internet, albo w eko sklepach kosztuje 6,20zł (220g).Sprawdźcie też Ketchup Livio jedyny minus to dodatek regulatora kwasowości- ale akurat naturalnego.




W innych producenci oszukują nas dodatkiem wody i skrobi modyfikowanej, mniejszą ilością pomidorów, a nawet jeśli jest większa to dodatkowo pakują jeszcze zagęstniki, konserwanty, regulatory kwasowośći i to nie koniecznie naturalny, aromaty, barwniki, pól biedy jeżeli są naturalne,a lbo syrop glukozowo-fruktozowy zamiast cukru! Może być coś gorszego? 

Wybierajac kierujmy się największą ilością pomidorów a najmniejszą ilością substancji dodatkowych.



Zawsze możemy też zrobić ketchup samodzielnie;) 
Do tego potrzebny będzie nam przecier pomidorowy domowej roboty, seler, cebula, przecier z soku jabłkowego, możemy także wziąć paprykę. Do smaku dodajemy cukier, sól, czosnek i przyprawy ziołowe, np.: oregano, liścia laurowe, goździki, pieprz czarny, a gdy lubisz pikantny ketchup to jeszcze pieprz Cayenne. (z 32 kg pomidorów otrzymujemy ok 16 do 18 słoików / litrowych/ gotowego produktu)
  1. Wszystko dusimy do odparowania wody.
  2. Gorący sos nalewamy do słoiczków lub buteleczek po sokach warzywnych, zakręcasz i jeszcze na chwilę do wrzątku, aby słoiki się zamknęły. 
  3. W ten sposób otrzymujmy ketchup domowej roboty bez zbędnych dodatków
 i wtedy na pewno ketchup nam nie straszny:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate