poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Probiotyki, jak je przyjmować?


Odpowiedzenie na pytanie, czy lepiej brać probiotyki przed, po lub w trakcie posiłku nie jest tak łatwe jak się może wydawać.
Tak jak istnieje złota zasada przyjmowania witamin:
Przed posiłkiem-> rozpuszczalne w wodzie, po posiłku rozpuszczalne w tłuszczach, niestety z probiotykami nie jest już tak łatwo.
Widać to chociażby po opisach na opakowaniach z probiotykami. Jedni producenci deklarują, że należy łykać w trakcie, inni że po jedzeniu, a kolejni polecają na czczo.
Podobnie brak jest jednego głosu wśród ekspertów. Powodem jest to, że badania nad probiotykami to dość młody obszar oraz istnieją trudności w przeprowadzaniu doświadczeń i analiz.
Całe szczęście istnieją takie maszynerie jak Digestive System, czyli 
model ludzkiego układu pokarmowego in vitro, który w bardzo dużym przybliżeniu jest nam w stanie odtworzyć, jak wygląda sytuacja w przewodzie pokarmowym w każdym jego odcinku.
Okazało się, że bakterie probiotyczne najlepiej radzą sobie z przetrwaniem, kiedy są podawane razem z mlekiem lub owsianką. Dobrze, choć nieco gorzej radziły sobie, kiedy podano je na 30 minut przed posiłkiem. Natomiast jedynie minimalna ilość probiotyków była w stanie przetrwać, jeśli podano je z wodą, sokiem lub 30 minut po posiłku. Wynika to z faktu, że niskie pH żołądka niszczy osłonkę kapsułki z probiotykiem, a później uszkadza organizmy w niej zawarte. Posiłek buforuje soki żołądkowe i działa ochronnie. Najważniejszą kwestią jest podanie probiotyków z chociaż niewielką ilością tłuszczu (5 g), jednak pewną rolę może odgrywać też białko lub inny komponent mleka.
Aby wydłużyć czas przetrwania drobnoustrojów w jelitach, rozsądne jest podanie probiotyku z produktami bogatymi w błonnik. Płatki owsiane ze względu na swoje właściwości prebiotyczne są bardzo dobrym wyborem .

Podsumowując, w celu jak najlepszego przetrwania probiotyków należy podawać je z posiłkiem lub chwilę przed. Nigdy na czczo! Sam posiłek powinien zawierać chociaż minimalną ilość tłuszczu, dobrze jest uwzględnić w nim nieco białka i błonnika. Warto też rozważyć kupno probiotyków w specjalnych kapsułkach dojelitowych, które są tak zaprojektowane by rozpuścić się dopiero w jelitach i dzięki temu będą chronić organizmy probiotyczne w drodze do jelit.

Wniosek: Probiotyki przyjmuj z posiłkami, najlepiej takimi, które mają białko, tłuszcze i węglowodany.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate