czwartek, 23 kwietnia 2015

Pregoreksja- Anoreksja w ciąży

Dziś na tapecie dość poważny temat, ale króciutko i na temat.
Pisałam już o tym, ze nadmiar kilogramów w ciąży jest niekorzystny, że nie je się za dwoje tylko dla dwojga itd.

Ale co się dziej kiedy kobieta zaczyna popadać w anoreksję, odchudzać się w czasie trwania ciąży intensywnie ćwiczyć?!


Niestety czasami dzieję się i tak. "Chore kobiety kontrolują masę ciała, by ograniczyć wpływ ciąży na wygląd zewnętrzny (spożywanie znacznie mniejszych ilości pokarmu, intensywne ćwiczenia fizyczne).'

"Objawy są identyczne jak w przypadku jadłowstrętu psychicznego.  Wiąże się to z ryzykiem ujawnienia niedoborów białka, witamin i mikroelementów potrzebnych dziecku do prawidłowego
rozwoju oraz matce w przygotowaniu się do porodu, połogu i okresu karmienia piersią. Dodatkowo
wzmożona aktywność fizyczna, zwłaszcza w III trymestrze ciąży może być przyczyną innych niepokojących objawów jak: zawroty głowy czy tachykardia "

Niestety... "Media chętniej upowszechniają szczupłe sylwetki kobiet, które nawet w trakcie ciąży zachowały nienaganną figurę lub w bardzo krótkim czasie po porodzie wróciły do dawnej sylwetki i aktywności zawodowej.  "

"Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, których wygląd zewnętrzny jest związany z wykonywanym zawodem, są osobami publicznymi oraz kobiet, które w przeszłości były anorektyczkami. U zdrowej kobiety także mogą wystąpić objawy anoreksji w okresie ciąży."

Przyszłe mamy, zastanówcie się co jest w życiu najważniejsze, kariera, wygląd, pieniądze, czy zdrowa, szczęśliwa i pełna rodzina? Najbliżsi pamiętajcie, że kobieta potrzebuje wsparcia, jeśli pojawia się problem, który nas przerasta warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.Proces leczenia wymaga współpracy zespołu specjalistów: internisty (to do nich najczęściej trafiają pacjenci
w pierwszej fazie choroby i oni powinni odpowiednio pokierować leczeniem), psychiatry, dietetyka, psychoterapeuty, jak również w zależności od rodzaju zaburzeń towarzyszących – kardiologa i endokrynologa.

Źródło:
ANOREKSJA – PRZYCZYNY, PRZEBIEG, LECZENIE-EWA BATOR, MONIKA BRONKOWSKA, DAMIAN ŚLEPECKI, JADWIGA BIERNAT 2011 r. (tam znajdziecie całe piśmiennictwo po które można sięgnąć.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate