sobota, 10 stycznia 2015

Wprowadzanie pokarmu krok po kroku

Na pewno wiele z was miało ten problem i zadawała sobie pytanie:
  • co wprowadzić najpierw?
  • w jakiej postaci?
  • jaką ilość?
  • od kiedy?
  • czy można większe porcje zamrażać, jeżeli tak to jak?
  • czy są wyznaczone godziny na karmienie?
  • Czy kupić czy zrobić kaszkę?
  • Gotować czy kupować?
  • Dopajamy czy nie?
 schemat znajdziecie tu:
http://3andmorein1.blogspot.com/2014/12/schemat-zywienia-niemowlat.html


A dokładniej: na początek :
  1. Papka z warzyw, ziemniaków i mięsa
  • Na początku rozszerzania diety między piątym a siódmym miesiącem powinnaś podawać dziecku sam przecier warzywny. Słodkawe warzywa są na początku najbardziej odpowiednie, gdyż zarówno mleko matki, jak i to zastępcze mają lekko słodki smak. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko zaakceptuje nowe pokarmy. Używaj zatem marchewek, pasternaku czy dyni.
  • Jeśli dziecko nauczy się obchodzenia z łyżeczką i przyzwyczai się do nowej konsystencji posiłków, najwcześniej jednak po 5-6 dniach będziesz mogła do papki dodawać ziemniaki. Papka z ziemniaka powinna być w formie przecieru, gdyż Twoje dziecko prawdopodobnie nie potrafi jeszcze żuć pokarmu.
  • Jeżeli Twoje dziecko poradzi sobie z rozszerzeniem menu o nowe składniki, będziesz mogła po upływie kolejnych 5 do  6 dni dodać do posiłku troszeczkę oleju. Jest on ważny, aby organizm dziecka mógł lepiej wykorzystać zawarte w pokarmie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i dodatkowo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Najlepiej używaj oleju rzepakowego. Oliwa z oliwek też stanowi dobrą alternatywę.
  • Na samym końcu papka z ziemniaka może być uzupełniona o chude mięso, które dostarczy Twojemu dziecku nie tylko wartościowego białka, ale także żelaza. Przede wszystkim wołowina bogata jest w żelazo, możesz jednak bez problemu używać drobiu lub jagnięciny. Jako że tylko około 20% żelaza zawartego w mięsie jest przez organizm przyswajalne, zaleca się dodanie do papki nieco soku owocowego bogatego w witaminę C. Jednak dopiero wtedy, gdy dziecko zaakceptuje posiłek wzbogacony o mięso. W ten sposób zwiększy się przyswajalność żelaza w organizmie i spożywane składniki odżywcze będą mogły być jeszcze lepiej przyswajalne.
  • Dwa razy w tygodniu będziesz mogła także zastąpić mięso tłustą rybą, na przykład łososiem, który zaopatrzy Twoje dziecko w cenne kwasy omega-3 oraz jod.


       2.Papka z kaszki mleczno- zbożowej
Skład:

  • Mleko: mleko powinno być głównym składnikiem kaszki. Jeżeli przygotowujesz ją sama, będziesz mogła zdecydować, czy wybierzesz mleko krowie(zalecane najlepiej powyżej 1 r.ż.) matki czy może pokarm dla niemowląt. Na początku na pewno godnym polecenia jest przygotowanie kaszki z mleka matki lub zastępczego, gdyż w ten sposób przy pierwszym kontakcie ze zbożami układ odpornościowy dziecka będzie w dalszym ciągu wspierany. Jeśli jednak zdecydujesz się na mleko krowie, zadbaj o to, aby było ono pełnotłuste (3,2% tłuszczu), gdyż inne rodzaje mleka nie dostarczają dziecku wystarczającej ilości energii. Poza tym ważne jest, aby przy korzystaniu z mleka krowiego najpierw sprawdzić, czy dziecko nie reaguje na nie niestrawnością. Dopiero potem należy dodać kolejny składnik.
  • Zboża: Zboża to składnik, którym zagęszczana jest kaszka mleczno-zbożowa. Poza tym są one dobrym źródłem żelaza. W wielu domach kaszka zbożowa przygotowywana jest z płatków owsianych, gdyż są one stosunkowo tanie i dostępne praktycznie w każdym sklepie. Jednak grysik pszenny czy płatki zbożowe z ryżu, kukurydzy, orkiszu lub prosa są też odpowiednie. Przy wszystkich produktach zwracaj uwagę na to, aby były one z pełnego ziarna, gdyż ich wartość odżywcza jest najwyższa.
    Zasadniczo wystarczy korzystanie z jednego rodzaju zbóż, aby zaopatrzyć dziecko we wszystkie najważniejsze składniki. Możliwa jest także kaszka wieloziarnista. Przed jej wprowadzeniem należy jednak "przetestować" każdy rodzaj zboża z osobna pod względem poziomu akceptacji przez dziecko.
  • Owoce: trzecim komponentem, z jakiego składa się kaszka, są owoce. W jakiej formie je dodasz, zależy tylko od Ciebie oraz upodobań Twojego dziecka. Niektóre dzieci wolą owoce w formie przecieru, inne z kolei jako sok owocowy. Obok zaopatrzenia dziecka we wszystkie najważniejsze witaminy, zawarta w wielu owocach witamina C zwiększa wchłanialność żelaza w organizmie. Tutaj też obowiązuje zasada: wprowadzaj najpierw jeden składnik, a dopiero gdy dziecko się do niego przyzwyczai, kolejny.
       3..Papka zbożowo-owocowa
Tutaj przeważają owoce podobne zalecenia jak wyżej z tym, że dodatkowo dodajemy
  • Tłuszcz: obok tych dwóch głównych składników ważne jest, aby papka zbożowa zawierała wystarczającą ilość tłuszczu. W ten sposób zawarte w owocach witaminy rozpuszczalne w tłuszczach będą mogły zostać optymalnie wykorzystane przez organizm. Jako dodatek tłuszczowy najlepiej nadaje się olej rzepakowy, gdyż zawiera on wiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają proces widzenia i pracę mózgu. W wielu produktach ze słoiczków jest tych olejów niestety za mało, dlatego warto jest zwrócić uwagę na ilości zawarte w produkcie i w razie potrzeby uzupełnić posiłek mniej więcej łyżeczką oleju.

Dodatkowe płyny przy rozszerzaniu diety

Tak długo, jak Twoje dziecko odżywia się wyłącznie pokarmem mlecznym, nie potrzeba mu żadnych dodatkowych płynów. Jeśli jednak rozpoczniesz wprowadzanie pokarmów, koniecznym stanie się uzupełnianie gospodarki wodnej płynami. W tym celu najlepsze są niesłodzone herbatki lub woda. Na początku rozszerzania diety wystarczy 200 mililitrów a więc mniej więcej kubeczek dziennie. Im więcej pokarmów stałych zostanie wprowadzonych, tym wyższe będzie zapotrzebowanie na dodatkowe napoje. Najpóźniej wraz z wprowadzeniem trzeciej papki dzienne zapotrzebowanie na płyny rośnie do 400 mililitrów.

Od 7 miesiąca nie należy rozdrabniać posiłków (szczególnie zup) aby móc stymulować dziecko do żucia.Od dziesiątego miesiąca papki będą przechodzić powoli w posiłki, jakie dostaje reszta rodziny. Tutaj powinnaś zwrócić  przede wszystkim uwagę na fakt, że pokarmy, które spożywa Twoje dziecko powinny być jedynie bardzo delikatnie  przyprawione. Mini porcje z talerza rodziców nie stanowią problemu, na dłuższą metę jednak mocno przyprawione posiłki  mogą negatywnie wpływać na rozwój smaku Twojego dziecka.
Niektóre dzieci przeskakują całkowicie fazę "papki" i bezpośrednio po pokarmie mlecznym są gotowe od razu przyjmować pokarm stały. W takiej sytuacji nie ma absolutnie powodu do niepokoju, jeśli dziecko umie dobrze pogryźć i połknąć posiłek. Tutaj też powinnaś zadbać o to, aby Twoje dziecko zostało w wystarczającym stopniu zaopatrzone we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.



Jak zamrażać posiłki :

  • Posiłki dla niemowląt powinny być zamrażane, w miarę możliwości bezpośrednio po ugotowaniu. Wtedy utrata składników odżywczych jest najmniejsza i produkty będą miały dłuższą trwałość.
  • Gdy świeżo ugotowany posiłek ostygnie, powinnaś go bezpośrednio zamrozić, na przykład w pojemniku do lodu lub małych miseczkach nadających się do zamrażania.
  • Pojemniczki, w których zamrażasz żywność dla niemowląt powinny być czyste i najlepiej wygotowane, aby nie było w nich żadnych chorobotwórczych mikroorganizmów.
  • Ważne jest także, aby posiłki dla niemowląt przed zamrażaniem były szczelnie zamknięte.
  • Posiłki dla niemowląt w stanie zamrożonym w temperaturze minimum -18 stopni mogą być przechowywane nawet kilka miesięcy.

jednak nie możemy zamrażać na masę wszystkiego

Z reguły papki można bez problemu zamrażać. Zwróć jednak uwagę na fakt, że różne rodzaje posiłków mają różną trwałość. Przeciery owocowe i warzywne można zazwyczaj przechowywać w stanie zamrożonym do sześciu miesięcy. Gotowaną rybę i mięso zaleca się jednak spożyć nie później niż po trzech miesiącach od daty zamrożenia. Produkty zawierające mleko natomiast maksymalnie 2 miesiące. Tak długo, jak będziesz pamiętać o zachowaniu terminów przydatności do spożycia, nic złego nie powinno się przytrafić.
Jedynie w przypadku posiłków z awokado, bananami i melonem zamrażanie jest niezalecane., gdyż na przykład awokado w stanie zamrożonym robi się gorzkie i nieprzyjemnie zmienia kolor. Również w przypadku ziemniaków lepiej jest ugotować je świeżo i dodać do posiłku bezpośrednio przed podaniem.


O jakiej porze dnia będziesz podawała dziecku papkę, zależy tylko od Ciebie i może być uzależnione jedynie od Waszego programu dnia. Często zaleca się jednak, aby pierwsze danie zastąpiło karmienie mlekiem w południe. W ten sposób zapobiegniesz sytuacji, w której ewentualna niestrawność nie pozwoli dziecku zasnąć wieczorem. 

Jeżeli chodzi o ilość na początek 3-4 łyżeczki wystarczą.



DBAJĄC O ZDROWIE I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECKO JEST CAŁKOWICIE OD NAS ZALEŻNE, RÓWNIEŻ OD SPOSOBU ŻYWIENIA. MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ WŁAŚCIWEGO POSTĘPOWANIA ŻYWIENIOWEGO STARAJMY SIĘ WYBIERAĆ TE PRODUKTY I SPOSÓB ICH PODAWANIA, ABY KSZTAŁTOWAĆ NIE TYLKO PRAWIDŁOWE ZACHOWANIA ŻYWIENIOWE NA PRZYSZŁOŚĆ, ALE WPŁYWAĆ NA STAN ZDROWIA ZA KILKANAŚCIE CZY NAWET KILKADZIESIĄT LAT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate