czwartek, 13 listopada 2014

Choroby przeciw, którym szczepimy

O ile WZW, gruźlica, tężec, zakażenie rotawirusami, powodujące uciążliwą biegunkę raczej każdemu są znane istnieją choroby, o których większość rodziców ma blade pojęcie, albo nie ma go wcale, dlatego postanowiłam nieco przybliżyć niektóre z nich.


Błonica
jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie, a ściśle ujmując-  maczugowca błonicy. 
Skąd ta nazwa? Wiążę się ona z miejscem w jakim owa bakteria się osiedla. Bakteria ta wnika do organizmu przez nos czy jamę ustną i kolonizuje głównie błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

 Dlaczego jest taka groźna? Bakteria wytwarza toksynę, która wnika przez uszkodzone błony śluzowe i dostając się do krwiobiegu może uszkadzać wiele narządów wewnętrznych, takich jak: nerki, nadnercza, serce, wątroba a nawet ośrodkowy układ nerwowy.

Błonica szerzy się drogą kropelkową, chociaż zdarzają się zakażenia przyranne czy też przez żywność/ 

Źródłem zakażenia jest chory człowiek, ozdrowieniec lub nosiciel.


Haemophilus influenzae (najważniejszy z typów typ b– Hib)
nie jest to co prawda choroba, ale bakteria mogąca wywołać wiele nieprzyjemnych chorób takich jak np.: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, zatok i spojówek, w zależności od typu
Zakażenia szerzą się  głównie drogą kropelkową.


Krztusiec
to również choroba zakaźna wywoływana przez bakterię- pałeczkę krztuśca.
Tutaj warto podkreślić, że największa zachorowalność przypada na czas między urodzeniem dziecka a czwartym rokiem życia. 
Zakażenie szerzy się drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania, mówienia lub przez kontakt bezpośredni z chorym.
Jej działanie polega na powstawaniu uszkodzeń prowadzących nawet do martwicy w obrębie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli. (stąd też nazwa choroby, gdyż zajęcie tych rejonów, może powodować kłopotliwy krztuszący kaszel i uczucie zalegania).
Toksyna tej bakterii może prowadzić do zmian także w tkance mózgowej.


 Polio czyli Choroba Heinego Medina
w tym przypadku choroba wywoływana jest przez wirusa polio.
Choroba przenoszona drogą fekalno- oralną.
Wirus atakuje układ krwionośny i pobliskie węzły chłonne, dużo tłumaczyć chyba nie trzeba, wirus doprowadza do ostrego nagminnego porażenia dziecięcego.


 Zakażenie meningokokowe
Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni.
 Jest wywoływane przez bakterie - dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon  mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Mogą również wywoływać: zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów, czyli podobnie jak Pneumokoki.


Zakażenie pneumokokowe 
jest wywoływane przez bakterie zwane pneumokokami lub dwoinkami zapalenia płuc.
. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną poza szpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Najcięższą postacią jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.
Roznosi się drogą kropelkową przez kontakt z wydzieliną dróg oddechowych.




O objawach każdej z tych chorób możecie poczytać chociażby na portalach medycznych takich jak np. esculap, czy w każdej książce medycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate